Please wait...

Try Sallira with other theme and color combinations
Color options

obróbka skrawaniem toczenia i frezowania oraz CNC metali

Obróbka skrawaniem metali

Nasza firma od siedemnastu lat świadczy usługi z zakresu spawania, obróbki oraz linii technologicznych, które nieprzerwanie są wykonywane na najwyższym poziomie. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest obróbka skrawaniem metali, która polega na nadaniu elementu określonego kształtu, poprzez stopniowe odcinanie jego nadmiaru. Skrawanie metali można podzielić na kilka rodzajów, przedstawimy Państwu poniżej kilka najlepszych sposobów, abyście mogli dopasować idealny wariant dla siebie oraz planowanego surowca.

Czym jest obróbka skrawaniem?

Proces skrawania metali działa na zasadzie oddzielania niepotrzebnych warstw materiału. Dzięki takiej technologii dany produkt przeistacza się w przedmiot oczekiwany przez odbiorcę. Posiada on określone wymiary, kształt oraz zamierzoną jakość powierzchni. Pracę nad uzyskaniem odpowiedniego elementu możemy podzielić na dwa rodzaje, mianowicie obróbkę można wykonywać ręcznie bądź maszynowo- technologią CNC. Obróbkę maszynową również można podzielić na kilka kategorii, a mianowicie frezowanie i toczenie , których procesy zostaną wytłumaczone poniżej.

Computerized Numerical Control – Obróbka skrawaniem CNC

Proces wykrawania produktu maszynowo działa za pomocą obrabiarek skrawających, profesjonalnie nazywanymi obróbką skrawaniem CNC. Skrót CNC należy do angielskiego terminu Computerized Numerical Control, oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W tej technologii chodzi o to, że znajdujący się tam tzw. mikrokomputer przeistacza się w rolę obrabiarki, frezarki, a nawet tokarki — w zależności od zaprogramowania. Jest ona stosowana w wielu gałęziach przemysłu, bowiem jest pionierem wobec dokładności oraz precyzji i szybkości usługi.
Obrabiarka jest w stanie ściąć takie materiały jak przykładowo stal, aluminium lub mosiądz, natomiast to właśnie jakość maszyny oraz doświadczenie operatora są najważniejszymi kwestiami, które przekładają się na idealne wykonanie wysoko jakościowego produktu. Nasza firma korzysta z maszyn przewodzących firm takich jak Takisawa, Tos, Hartford, jednakże wykrawanie jest wykonywane na prasach mimośrodowych i hydraulicznych. Po wielu latach świadczenia takich usług nasi klienci mogą być pewni tego, że kształt elementu będzie w stu procentach wierny projektowi, zwłaszcza po wybraniu procesu technologią CNC.
Frezowanie
Sam proces skrawania dzieli się na kilka segmentów, w których możemy wyróżnić skomponowanie projektu komputerowego oraz późniejszą obróbkę materiału, w skład której wchodzą takie elementy do wyboru jak: frezowanie, toczenie.

Obróbka frezowania skrawaniem to proces polegający na oddzieleniu naddatku materiału, wykonywany mechanicznie. Można się nią posłużyć do obrobienia takich surowców jak drewno bądź tworzywa sztuczne. Spójność wszystkich modułów sprawia, że materiał jest idealnie skrojony, zaś wybór procesu zależy od preferencji Klienta oraz skrawanego tworzywa. Na początek warto zapoznać Państwa z frezowaniem CNC, gdyż jest to proces skrawania za pomocą ruchu obrotowego. Wyróżnia go to, że to właśnie ostrze — frez, jest wprowadzone w ruch. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie uzyskać dla Państwa najbardziej skomplikowane kształty materiałów takie jak: koła zębate, nacięte gwinty bądź rowki. Ta metoda świetnie nadaje się do wyrobu produktów seryjnych oraz do produkcji masowej. Całokształt cechuje się najwyższą jakością usługi i stuprocentowym odwzorowaniem wymiarów, gdyż naszym najważniejszym zadaniem jest zadowolić Klienta oraz dostarczyć mu idealny produkt.

Toczenie

Kolejnym procesem wytwarzania produktu jest obróbka skrawaniem toczenia. Podczas gdy we frezowaniu obracało się ostrze, to w przypadku tego procesu ruch obrotowy wykonuje obrabiany przedmiot, który jest nakręcany poprzez tokarkę. To właśnie ona wykonuje posuwowe ruchy pomocnicze, które nakładają się na rotację. Powierzchnie, które poddaje się toczeniu, zazwyczaj są obrotowe — walcowe, stożkowe, kuliste, jajowate. Toczone mogą być również gwinty oraz ślimaki. Toczenie CNC jest kształtowaniem brył obrotowych, gdzie narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy.
Niezależnie od wybranego przez Państwa sposobu obróbki skrawania, bardzo ważne są umiejętności fachowców. Przeważnie większość produktów jest wykonywanych za pomocą technologii CNC, aczkolwiek to właśnie operator oraz jego wiedza, weryfikuje stan jakości materiału i jest w stanie na bieżąco nanosić poprawki, dzięki czemu produkt ostateczny niczym się nie różni od zamierzonego wzoru w projekcie.
Z naszej strony możemy zapewnić Państwu szerokie spektrum praktyki i mocne zaangażowanie w każdy projekt, gdyż najlepszy rezultatem jest dobra współpraca oraz profesjonalne, nienagannie wykonanie produktu.